Kahls kaffekalender 2026 är adventskalendern för den som älskar doften av nymalet kaffe. Bakom varje lucka väntar en ny kaffesort från göteborgsrosteriet Kahls – 24 olika smaker som tillsammans blir en varierad smakresa genom hela december.
24 luckor med bryggkaffe
Varje lucka innehåller 30 g bryggmalet kaffe som bryggs med 500 ml vatten och räcker till två koppar – perfekt att dela med någon eller unna sig lite extra. Vid varje advent bjuder kalendern dessutom på en kaffelegend. Kartongen är illustrerad av Cecilia Pettersson med motiv av kaffeplantan, och kalendern är tillverkad i Sverige.
Därför är kaffekalendern en bra present
- 24 olika kaffesorter från Kahls – en ny smak varje dag
- Bryggmalet kaffe, 30 g per lucka (cirka två koppar)
- Vacker illustrerad förpackning
- Ge bort i november så räcker den hela advent
Till vem passar den?
En uppskattad present till kaffeälskaren, kollegan, sambon eller föräldrarna. Tänk på att ge den före den 1 december – då kan mottagaren öppna första luckan direkt och räkna ner till julafton med en ny kopp varje morgon.


Recensioner
Det finns inga recensioner än.