Morakniv Garberg – friluftskniven som klarar nästan allt
Garberg är den mest robusta kniv som Morakniv i Mora någonsin har tillverkat, och en självklar favorit bland jägare, fiskare och alla som gillar att vara ute i skog och mark. Den här versionen har ett 3,2 mm tjockt blad i högkvalitativt kolstål med snygg svart yta och levereras med den smarta Multi-Mount-slidan.
Därför är Garberg en så uppskattad present
Det tjocka bladet tål tuffa tag – från att tälja och klyva småved till matlagning vid elden. Scandislipningen gör kniven lätt att hålla vass och att skärpa i fält, och bladryggen är slipad för att fungera med tändstål, så det går att göra upp eld med både flinta och tändstål. Multi-Mount-slidan kan fästas nästan var som helst med remmar, kardborreband, hål och skåror – på bältet, ryggsäcken eller jaktvästen – och kniven lossas på några sekunder.
- Moraknivs mest robusta kniv
- 3,2 mm tjockt blad i kolstål med svart yta
- Scandislipning – enkel att hålla vass
- Bladrygg slipad för tändstål
- Multi-Mount-slida med många fästmöjligheter
- Svensk designklassiker från Mora
En julklapp eller farsdagspresent till honom som älskar friluftsliv
Garberg passar perfekt som julklapp till pappa, som farsdagspresent eller till maken, pojkvännen, brodern eller svärfar som gärna tillbringar helgerna i skogen, på jakt eller vid fiskevattnet. En kvalitetskniv som håller i många år och som används på varje tur – det är en present som verkligen blir använd. Fler idéer hittar du bland våra presenter till en man.
Tänk på att kniven ska bäras och förvaras enligt knivlagen.


Recensioner
Det finns inga recensioner än.